ERJP06F5621V Panasonic Panasonic ERJP06 Series Thick Film Fixed Resistor 0805 Case 5.62kΩ ±1% 0.5W ±100ppm/°C
Part Nnumber
ERJP06F5621V
Description
Panasonic ERJP06 Series Thick Film Fixed Resistor 0805 Case 5.62kΩ ±1% 0.5W ±100ppm/°C
Producer
Panasonic
Basic price
Case StyleMoulded Depth1.25mm Dimensions2 x 1.25 x 0.6mm Height0.6mm Length2mm Maximum Operating Temperature+155°C Maximum Temperature Coefficient+100ppm/°C Minimum Operating Temperature-55°C Minimum Temperature Coefficient-100ppm/°C Package/Case0805 Power Rating0.5W Resistance5.62kΩ SeriesERJP06 TechnologyThick Film Temperature Coefficient±100ppm/°C Termination StyleFlat Contact Tolerance±1% Product Details 0805 Format Anti-Surge Resistors, ERJP06 Series - 1% (10Ω → 9.1KΩ) ERJP06 Series 0805 Format highly reliable anti-Surge thick film chip resistors. The ERJP06 series has a Metal glaze thick film resistive element and three layers of electrodes. Additionally the ERJP06s ESD surge characteristics are superior to standard metal film resistors and they are suitable for both reflow and flow soldering. Standards IEC 60115-8, JIS C 5201-8 Thick Film - 0805 Highly reliable multilayer electrode constructionCompatible with all soldering process Applications include:- Telecommunication EquipmentsRadio and Tape Recorders, TV TunersVideo Cameras, Watches, Pocket CalculatorsAutomotive IndustryComputers, Instruments
Following Parts
Random Products
(keyword ERJP06F5621V Panasonic Panasonic ERJP06 Series Thick Film Fixed Resistor 0805 Case 5.62kΩ ±1% 0.5W ±100ppm/°C)