ERJ6RBD2002V Panasonic Panasonic Precision Thick Film Surface Mount Resistor 0805 Case 20kΩ ±0.5% 0.1W ±50ppm/°C
Part Nnumber
ERJ6RBD2002V
Description
Panasonic Precision Thick Film Surface Mount Resistor 0805 Case 20kΩ ±0.5% 0.1W ±50ppm/°C
Producer
Panasonic
Basic price
Case StyleMoulded Depth1.25mm Dimensions2 x 1.25 x 0.6mm Height0.6mm Length2mm Maximum Operating Temperature125°C Maximum Temperature Coefficient50ppm/°C Minimum Operating Temperature-55°C Minimum Temperature Coefficient-50ppm/°C Package/Case0805 Power Rating0.1W Resistance20kΩ TechnologyThick Film Temperature Coefficient±50ppm/°C Termination StyleSolder Tolerance±0.5% Product Details 0805 Format Resistor, ERJ6R Series - 0.5% Panasonic ERJ6R Series 0805 Chip Resistors with a highly reliable Metal glaze thick film resistive element and three layers of electrodes. The miniature and light weight ERJ6R Series resistors are compatible with pick and placement machines as well as both reflow and flow soldering. Thick Film - 0805 Highly reliable multilayer electrode constructionCompatible with all soldering process Applications include:- Telecommunication EquipmentsRadio and Tape Recorders, TV TunersVideo Cameras, Watches, Pocket CalculatorsAutomotive IndustryComputers, Instruments
Following Parts
Random Products
(keyword ERJ6RBD2002V Panasonic Panasonic Precision Thick Film Surface Mount Resistor 0805 Case 20kΩ ±0.5% 0.1W ±50ppm/°C)